Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Manisa’da 53 ve 44 yaşındaki 2 işçi yanarak yaşamını yitirdi

Manisa’da 53 ve 44 yaşındaki 2 işçi yanarak yaşamını yitirdi
Tamircin Burada

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde Mitsubishi fabrika şantiyesi inşaatında kaynak kıvılcımının sıçraması sonucu yanan yalıtım malzemesinin üstüne düşen, kepçe operatörlerin fark etmeyip alevleri söndürmek için üzerlerine toprak döktüğü işçiler 53 yaşındaki Ali Gökalp ve 44 yaşındaki Zülfü Çınar hayatını kaybetti.

Manisa’da 53 ve 44 yaşındaki 2 işçi yanarak yaşamını yitirdi

İşçilerin yanarak mı yoksa üzerlerine toprak dökülmesi sonucu mu öldüğünün tespiti için otopsi yapılacağı bildirildi.

İKİ İŞÇİ YANAN MALZEMELERİN ÜSTÜNE DÜŞTÜ

Olay, Yunusemre ilçesindeki Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin 4’üncü kısmında yapımı devam eden bir elektronik firmasına ait yeni ısı pompa fabrikasının şantiye alanında meydana geldi. Manlift (Bir tür asansör) aracının 5 metre yüksekliğindeki sepeti içinde kaynak yapan işçiler, Ali Gökalp ve Zülfü Çınar’ın kullandığı makinelerden çıkan kıvılcımlar, hemen altlarında istifli bulunan ve fabrikada ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılacak olan köpüklerin tutuşmasına neden oldu.

İki işçi, panikle kaçmak isterken köpüklerin üzerine düştü. Eriyen köpükler iki işçinin üzerine yapıştı. Bu sırada şantiyedeki kepçe operatörleri, işçileri fark etmeyerek alevleri söndürmek için toprak dökerek müdahalede bulundu. İhbar üzerine bölgeye itfaiye, sağlık, polis, UMKE ve AFAD ekipleri sevk edildi. Bu sırada iki işçinin ortada olmadığı fark edildi. Köpüklerin arasına düşmüş olabilecekleri ihtimali üzerine itfaiye ekipleri çalışma başlattı. Dökülen topraklar kaldırılınca 2 işçinin cansız bedenlerine ulaşıldı.

Gökalp ve Çınar’ın cansız bedenleri, yanarak mı yoksa üzerlerine toprak dökülmesi sonucu mu öldüğünün tespiti için otopsi yapılmak üzere İzmir Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi.

Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Manisa’da Yaşanan İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları

Manisa ve çevresinde resmi kayıtlara göre 2013’den bu yana 135.370 iş kazası meydana gelmiş, 548 iş cinayeti yaşanmış, 161 kişiye meslek hastalığı tanısı konmuştur. 2022 yılında iş kazası geçiren kişi sayısı 20.046 olmuş, kayıp gün sayısı ise 184.638 olarak kayıtlara girmiştir. Bununla birlikte 2022 yılında 3’ü kadın 31 kişi iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirmiştir. Yine 2022 yılında 21 kişiye meslek hastalığı tanısı konmuştur.

 

Manisa iş güvenliği analizi

OSGB Tasarımı

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla