Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Yine çocuk işçi cinayeti: Kilis’te 17 yaşındaki işçi yüksekten düşerek yaşamını kaybetti!

Yine çocuk işçi cinayeti: Kilis’te 17 yaşındaki işçi yüksekten düşerek yaşamını kaybetti!
Tamircin Burada

Çocuk işçi cinayerti bu kez Kilis’te yşandı. Bir inşaatta yüksekten düşerek yaşamını yitiren 17 yaşındaki Murat Can Eryılmaz’ın Mesleki Eğitim Merkezi’nde (MESEM) kapsamında çalıştırıldığı ortaya çıktı.

Kilis’te 17 yaşındaki işçi yüksekten düşerek yaşamını kaybetti!

Kilis’te 17 yaşındaki Murat Can Eryılmaz MESEM kapsamında çalıştırıldığı inşaatta yüksekten düşerek hayatını kaybetti. Eryılmaz son 5 ayda MESEM kapsamında çalıştırılırken 8’inci ölen çocuk oldu.

Eryılmaz yaklaşık 72 gündür Malatya Turgutlu Özal Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yoğum bakım ünitesinde tedavi görüyordu. Çalıştığı şantiyede hiçbir güvenlik önleminin alınmadığı iddia edilen Eryılmaz, 21 Kasım’da çalıştırıldığı 13 katlı inşaatın 8. katından yüksek düşerek yaralanmıştı.

Adli vaka sayıldı 

Eryılmaz’ın çalıştırıldığı inşaatta hiçbir şekilde iş güvenliği önlemlerinin alınmadığına dikkat çeken ismini vermek istemeyen bir yakını şunları söyledi: “Murat Can’ın şu anda yüksekten mi düştü yoksa itildi mi bilmiyoruz. Olay adli vaka olarak sayıldı. Murat Can 21 Kasım’da Mesleki Eğitim Merkezi’ne bağlı işverenin gitmesini istediği binaya gidiyor. İnşaat halindeki 13 katlı binada iskele yok, korkuluk, file gibi herhangi bir ekipman yok” dedi.

İnşaat sürüyor 

Olay sırasında Eryılmaz’ın yanında bir ustanın olduğuna dikkat çeken yakını şunları aktardı: “Usta Murat Can’ın bir ifadesinde düştüğünü görmediğini, başka bir ifadesinde ise gördüğünü iddia ediyor. Karakola gidip suç duyurusunda bulunduk. İnşaatta bir şantiye şefi var mı, yapı denetim belgesi var mı bilmiyoruz ve Murat Can’ın yaşamını yitirdiği binanın şu anda inşaatı devam ediyor.”

Kilis’te Yaşanan İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları

Kilis ve çevresinde resmi kayıtlara göre 2013’den bu yana 1.240 iş kazası meydana gelmiş, 14 iş cinayeti yaşanmış, kimseye meslek hastalığı tanısı konmamıştır. 2022 yılında iş kazası geçiren kişi sayısı 387 olmuş, kayıp gün sayısı ise 3.488 olarak kayıtlara girmiştir. Bununla birlikte 2022 yılında kişi iş cinayetleri sonucu yaşamını yitirmiştir.

Kilis iş güvenliği analizi

OSGB Web Tasarımları

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla