Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Hatay’da kontrolsüz yıkımla gelen iş cinayeti!

Hatay’da kontrolsüz yıkımla gelen iş cinayeti!
Tamircin Burada

Deprem sonrası ağır hasarlı binaların kontrolsüz yıkımı felaket getirdi. Hatay Odabaşı Mahallesi’nde altında Nuri Restaurant’ın bulunduğu ağır hasarlı Süleyman Dağ Apartmanı, yıkım işlemi sırasında 3 vinç operatörünün üstüne çöktü. 8 katlı binanın altında kalan iki operatör yaralı olarak kurtarılırken, bir operatör ise yaşamını yitirdi.

Hatay’da kontrolsüz yıkımla gelen iş cinayeti!

Hatay'da kontrolsüz yıkımla gelen iş cinayeti!

Cumhuriyet’e konuşan görgü tanığı Ali U.(19) “Yıkılma sesi duyduk, kısa süre sonra ‘bina operatörlerin üstüne yıkıldı’ bilgisi geldi. Çok yakın olduğumuz için hemen enkazın oraya gittik. Gittiğimizde sadece polis ekipleri vardı. Sonra AFAD ekibi geldi. İki kişi yaralı olarak çıkarıldı. Yaklaşık 15 dakika sonra da üçüncü kişinin cansız bedenine ulaşıldı” dedi.

Hatay İş Güvenliği Analizi

Hatay'da kontrolsüz yıkımla gelen iş cinayeti!

Hatay'da kontrolsüz yıkımla gelen iş cinayeti! 1Yıkılan binanın eski hali

“İŞ CİNAYETİ GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ”

Yaşanan facianın göz göre göre geldiğine dikkat çeken CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara ise şunları söyledi:

“Depremin üzerinden 7.5 ay geçti, uyarılarımıza rağmen hem yıkım esnasında hem yıkım sonrasında iş güvenliği, işçi sağlığı ve halk sağlığı gibi önemli noktalara dikkat edilmiyor. Asbest tehlikesine zaten dikkat çekiyoruz ama bu toz bulutları aynı zamanda işçilerin de görüş alanlarını daraltıyor, böyle kazalar da maalesef kaçınılmaz oluyor. Yetkili mercilerden ve mülki idarelerden beklentimiz en azından bundan sonra mevzuata uygun kontrollü yıkımlar yapılması ve başka canların yitirilmesinin önlenmesidir”

OSGB Tasarımı

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla