Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Muğla’da iş cinayeti: Başına mermer blok düşen işçi hayatını kaybetti

Muğla’da iş cinayeti: Başına mermer blok düşen işçi hayatını kaybetti
Tamircin Burada

Muğla’da yaşanan iş cinayeti, Menteşe’nin Paşapınarı Mahallesi’ndeki mermer fabraikasında meydana geldi. 22 yaşındaki Ozan Durmuş, çalıştığı fabrikada katrak makinesi ile kesim yaptığı sırada başına mermer blok düştü.

Muğla’da iş cinayeti

Mesai arkadaşlarının 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarıyla olay yerine jandarma ve sağlık görevlileri sevk edildi.

Muğla’da iş cinayeti: Başına mermer blok düşen işçi hayatını kaybetti

Sağlık ekibi tarafından hayatını kaybettiği belirlenen Durmuş’un cansız bedeni otopsi yapılmak üzere Muğla Adli Tıp Kurumu’nun morguna kaldırıldı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nca olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 

Muğla iş güvenliği analizi

Memduh Gençdoğan: Kusurum Yok

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında fabrikanın işletme sorumlusu Memduh Gençdoğan, üretim müdürü İsmet Ç., iş sağlığı uzmanı Murat S., kesim alanı sorumlusu Hüseyin Y. ve İsmail B., gözaltına alındı. Jandarmadaki işlemlerinin ardından şüpheliler, adliyeye sevk edildi. Memduh Gençdoğan, ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan tutuklanırken, diğerleri serbest bırakıldı.

“BENİM SORUMLULUĞUM YOK”

Gençdoğan’ın savcılıktaki ifadesine ulaşıldı. İfadesinde, şirketin sadece idari işlerinden sorumlu olduğunu anlatan Memduh Gençdoğan, “İşçi alımlarında onayım olsa da alımları üretim müdürü İsmet Ç. yapmaktadır. İşe alımlarda işçi dosyasında sabıka durumu ile ilgili herhangi bir sıkıntı varsa, Afyonkarahisar’daki merkeze bu durumu bildiriyorum. Bunun dışında alınan işçilerin dosyalarında ne olduğunu, eğitimlerinin ne olduğunu incelemiyorum. Böyle bir sorumluluğum yok. Bunlar ile başka personel arkadaşlar ilgileniyor. Personel alım denetimini İsmet Ç. yapıyor. İsmet alım yaparken Ozan’ın mermer teknikerliğinde okuduğunu söyledi. Zorunlu eğitim alıp, almadığını bilmiyorum. Sahada da işçilerin alınan güvenlik tedbirlerinin uygulayıp, uygulamadığını İsmet Ç. denetliyor. Bu konuda da benim sorumluluğum yok. Daha çok idari ve finansal işlerden sorumlu müdürüm. Saha güvenliği ve işçi güvenliği konularında üretim müdürü olan İsmet Ç., sorumludur. Kusurum olduğunu düşünmüyorum. Suçsuzum” dedi.

OSGB Tasarımı

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla