Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Ereğli’de maden ocağında göçük: 1 işçi hayatını kaybetti

Ereğli’de maden ocağında göçük: 1 işçi hayatını kaybetti
Tamircin Burada

Zonguldak‘ın Ereğli ilçesi Kandilli mevkiinde TTK’ya bağlı Armutçuk Müessesi’ne ait maden ocağında göçük meydana geldi. İşçilerden 45 yaşındaki Ramazan Yıldırım hayatını kaybetti. Kazada 41 yaşındaki Coşkun Atalay, 49 yaşındaki Rıfat Öztürk, 44 yaşındaki Ergün Üstün, 39 yaşındaki Ersin Aydın, 31 yaşındaki Sercan Hasan ve 23 yaşındaki Talha Yılmaz yaralandı.

Ereğli’de maden ocağında göçük: 1 işçi hayatını kaybetti

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde TTK’ya bağlı Armutçuk Müessesi’ne ait maden ocağında göçük meydana geldi. Göçük altından çıkarılan 7 işçiden 1’i yaşamını yitirdi, 6 kişi ise yaralı olarak kurtarıldı.

Göçük altında kalan 4 madenciden 1’i hayatını kaybetti, 3 işçi yaralı olarak çıkarıldı. Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, madendeki vardiyada 280 kişinin çalıştığını, göçüğün olduğu bölgede ise 4 işçinin çalıştığını söyledi.-450. kotta meydana gelen göçüğün nedeninin patlama değil tavan çökmesi olduğunu belirten Hacıbektaşoğlu, “Şu an için bütün ocağı, işletmeyi riske atacak bir durum söylenmiyor” diye konuştu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise yaptığı açıklamada, 1 kişinin yaşamını yitirdiğini 6 kişinin yaralı olduğunu söyledi.

Zonguldak iş güvenliği analizi

Ereğli'de maden ocağında göçük: 1 işçi hayatını kaybetti

“İÇERİDE 280 KİŞİ VAR, 6 KİŞİ ETKİLENDİ”

Ekipler olay yerine sevk edilirken Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, “İçeride 280 kişi var, 7 kişi etkilendi. 75 kişilik ekiple müdahale başladı. Göçük altındaki 6 işçi kurtarıldı, 1 işçimize ulaşmaya çalışıyoruz. Herhangi bir patlama yok, tavan çökmesi olmuş.” dedi.

1 İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Son olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise “Göçük altında kalan 7 kişiden 1’i hayatını kaybetti, 6 işçi ise yaralı olarak kurtarıldı” denildi.

AFAD’DAN İLK AÇIKLAMA

AFAD’dan yapılan açıklamada, “Bugün, saat 13.45 sularında, Zonguldak ilimiz Ereğli ilçesindeki Armutçuk maden ocağında bir göçük meydana gelmiştir. Göçük altında işçilerin bulunduğu ihbarı üzerine, olay bölgesine #AFAD @EmniyetGM, @jandarma, 112 sağlık, itfaiye ve TTK tahlisiye ekipleri sevk edilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz.” denildi.

Ereğli'de maden ocağında göçük: 1 işçi hayatını kaybetti 1

Vali Hacıbektaşoğlu, bölgeye gelerek incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı.

“Şu an için bütün ocağı, işletmeyi riske atacak bir durum yok”

Olaydan 4 işçinin etkilendiğini aktaran Hacıbektaşoğlu, “Şu anda 250 kişilik arama kurtarma ekibi, tahlisiye ekibi müdahale ediyor. Bir işçi ağır yaralı çıkarıldı, diğer 3 işçiyle irtibat halinde ekiplerimiz. Dikkatli bir şekilde onları çıkarmaya çalışıyorlar.” dedi.

Hacıbektaşoğlu, vardiyada 280 kişinin çalıştığını dile getirerek, “Göçük, 4 kişinin çalıştığı bölgede etkili oldu. Bunun dışında herhangi bir risk yok. Herhangi bir patlama söz konusu değil, göçük. Şu an için bütün ocağı, işletmeyi riske atacak bir durum söylemiyor arkadaşlarımız.” diye konuştu. Hacıbektaşoğlu, maden ocağında patlama olmadığını, tavan çökmesi sonucu göçük meydana geldiğini, göçükte kalan 1 işçiye ulaşmaya çalışıldığını söyledi.

Göçükte kalan işçilerin isimleri belli oldu

TTK Armutçuk Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında yerin eksi 450 kodunda meydana gelen göçükte 7 işçi kaldı.

İşçilerden 45 yaşındaki Ramazan Yıldırım hayatını kaybetti. Kazada 41 yaşındaki Coşkun Atalay, 49 yaşındaki Rıfat Öztürk, 44 yaşındaki Ergün Üstün, 39 yaşındaki Ersin Aydın, 31 yaşındaki Sercan Hasan ve 23 yaşındaki Talha Yılmaz yaralandı. Talha Yılmaz Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken diğer yaralı madencilerin Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’ndeki tedavileri sürüyor.

TTK Armutçuk Müessese Müdürlüğü’ne bağlı madenlerde geçmişte yaşanan kazalar:

Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) bağlı Armutçuk işletmesinde 7 Mart 1983’te meydana gelen grizu faciasında 103 maden işçisi hayatını kaybetmişti.

– 11 Haziran 2022 – Eski Ocak mevkisinde baraj diye tabir edilen bölgede suyun patlaması sonucu 11 maden işçisi yaralandı.

– 12 Nisan 2022 – Vagonlar arasında kalan bir işçi hayatını kaybetti.

– 10 Mart 2015 – Gerçekleşen göçükte bir işçi öldü, bir işçi de yaralandı.

– 28 Kasım 2012 – Maden ocağı iş kazasında bir işçi yaşamını yitirdi, üç işçi yaralandı.

– 7 Mart 1983 – Grizu faciasında 103 maden işçisi hayatını kaybetti.

SAYIŞTAY UYARMIŞTI

Sayıştay’ın 2019’da hazırladığı denetim raporuna göre, Armutçuk’ta “kesit daralması, taban kabarması olduğu, yolların bozulduğu, ocak içi nakliyatın aksadığı, etkin bir havalandırmanın yapılamadığı ve az sayıda işçi ile üretim yapıldığı” belirtiliyordu. Yine Sayıştay’ın 2021 raporuna göre iş güvenliği açısından yüzde 100 oranlı ayak boyuyla çalışılması gerekirken, ortalama yüzde 35 ayak boyu oranıyla çalışıldığı tespit edilmiş, göçük nedeniyle yaralanma ve/veya can kaybı olabileceğine dikkat çekilmişti.

OSGB Tasarımı

İlgili Yayınlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla