Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

Muhasebeciye, ‘üçkağıtçı’ dedi işten atıldı!

Çalışma hayatında, işyerlerinde sık sık yaşanan tartışmalar bazen personelin işten atılmasına neden olabiliyor. Yargı’da bu tür durumlarda …
Muhasebeciye, 'üçkağıtçı' dedi işten atıldı! 1

Çalışma hayatında, işyerlerinde sık sık yaşanan tartışmalar bazen personelin işten atılmasına neden olabiliyor.

Çağrı Tasarım Kampanya

Yargı’da bu tür durumlarda, genelde işveren lehine karar veriyor. İşte, bu tartışmalara örnek olaylardan biriside Lüleburgas’da yaşandı. Enerji alanındna faaliyet gösteren bir şirkette çalışan bir işçi, diğer çalışanların yanında, muhasebeci için, “nasıl üçkağıtçı, yalancı adamlar bunlar. 4 aylık sigortamızı yatırmadı, maaşlarımızı eksik yatırdı” dedi. Bu sözler üzerine işveren, işçiyi işten çıkardı.

İş hayatındaki çalışanlar arasındaki tartışmalara emsal olabilecek olay, 2014’te Lüleburgaz’da bir enerji şirketinde yaşandı. Depo görevlisi olarak çalışan işçi, maaşların geç yatmasından ve eksik yatırılmasından şikayette bulundu. İşçi, iki üç çalışanın yanında, muhasebeci için, “nasıl üçkağıtçı, yalancı adamlar bunlar. 4 aylık sigortamızı yatırmadı, maaşlarımızı eksik yatırdı” dedi.

İlginizi Çekebilir!  İş değiştirene dair Yargıtay 'dan emsal karar

Bu sözler muhasebeci ve işverenin kulağına gitti. Bunun üzerine bir tutanak tutularak, işçinin iş akdine sona erdirildi. İşçi ise bunun üzerine, işe iade davası ve alacak davası açtı.

Davacı işçi, kendisinin sendika faaliyetlerine katıldığı için işten atıldığını öne sürdü.

Yerel mahkeme de, işçinin talebini haklı bularak, davanın kabulü yönünde karar verdi.

İşveren yerel mahkemenin kararını temyiz etti.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi ise, davacının sendikal faaliyetleri nedeniyle işten çıkarıldığına yönelik kesin delillerin olmadığını ancak, işverenin işten atılma gerekçesi olarak belirttiği üçkağıtçı sözünü ise kullandığının tanıkların ifadesi ile kesinlik kazandığını bildirdi.

İlginizi Çekebilir!  Oyak Renault'ya iş sağlığı ve güvenliği ödülü

Daire, söz konusu ifadelerin işyerinde olumsuzluğa yol açtığını belirtek, davanın red edilmesi gerektiğini hüküm altına aldı.
Dairenin kararı şöyle:

“… şahısların yargılama sırasında davalı tanığı olarak dinlendiği ve tutanağı doğruladıkları, davacının tutanakta belirtilen söz ve davranışlarının işyerinde olumsuzluğa yol açtığının sabit olduğu,ceza dosyasındaki tespite göre davacının haksız tahrik altında bu davranışta bulunduğu, bu
nedenle feshin haklı fesih ağırlığında olmamakla birlikte geçerli nedene dayandığı, davacı iş sözleşmesinin sendikal nedenle feshedildiğini iddia etmişse de bu hususun dosya kapsamına sunulan beyan ve belgelere göre kanıtlanmadığı anlaşıldığından davanın reddine karar VERİLMESİ GEREKMİŞTİR.”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × four =

Önceki Yayın
Elazığ'da iş cinayeti: İnşaatın 7. katından düşen Önder Akgül hayatını kaybetti 2

Elazığ'da iş cinayeti: İnşaatın 7. katından düşen Önder Akgül hayatını kaybetti

Sonraki Yayın
İSG mezunlarına akademik alımlarda kapılar kapandı!

İSG mezunlarına akademik alımlarda kapılar kapandı!

İlgili Yayınlar
Total
0
Share