El Koruma Standartları nelerdir?

EL KORUMA STANDARTLARI NELERDİR?

Kişisel koruyucu ekipmanlardan el koruma grubu, koruma gerektirdikleri risklerin derecesine göre 3 farklı kategoriye ayrılırlar.

KATEGORI I : DÜŞÜK RİSK

Bu grup eldivenler, riskin çok rahat tanımlanabildiği kategori grubuna girer. Bu yüzden bahçe eldivenleri ve ev işleri eldivenleri bu gruba girer. Buna rağmen bu grup eldivenlerde CE belgesi mutlaka olmak zorundadır ve TS EN 420 standartlarını karşılamalıdır.

KATEGORI II : ORTA RİSK

Bir çok eldiven bu gruba girer. Bu gruptaki eldivenler için, üretici, ürettiği eldivenin TS EN 420 genel şartları gerekliliklerine ve CE işaretleme şartlarına uygun üretildiğinin yanı sıra, kullanım alanına göre çeşitlilik gösteren testlerden başarı ile geçtiğini ispatlamak zorundadır. Kategori II grubu eldivenler, teste tabi tutulduğunu ve hangi  performansla geçtiğini gösteren bir amblemle işaretlenmiş olmalıdır.

Sürtünme Direnci : Eldiven zımpara kağıdının üzerinde belirli bir basınç altında dairesel hareketlerle sürtünmeye maruz bırakılır. Eldivende bir delik oluşana kadar işlem tekrarlanır.

Kesilme Direnci: Sabit hızda dönen dairesel bir bıçağın, eldiveni kestiği an, eldivenin performansı ölçülür.

Yırtılma Direnci : Yırtılmaya karşı direnç testi, üçgen bir platformda eldiven gerilerek ve boyuna çekilerek güç uygulaması sonucunda, yırtıldığı an ölçülerek yapılır.

Delinme Direnci : Belli ölçüleri olan ve 10 cm/dk. Hız ile eldivene batırılan bir iğnenin, eldiveni delmesi için gereken kuvvetin miktarı ile ölçülür.

el kazası

KATEGORI III : YUKSEK RISK:

Bu guruba giren eldivenler, kullanıcının hemen ve açıkça fark edemediği risklere karşı koruma sağlar. Bu risklerin doğurduğu kaza sonuçları genelde ciddi ve kalıcı hasarlara yol açar. Örneğin çok sıcağa ya da çok soğuğa karşı koruma sağlayan eldivenler gibi…

Yazının ve görsellerin tüm hakları www.nedenisguvenligi.com‘a aittir. Telif hakları kanunu gereğinde kopyalanamaz ve/veya farklı bir yerde kullanılamaz. Ancak alıntı yapıldığında link ve adres verilmek zorundadır.

5
Makaleyi Oylar mısınız?
[Total: 2 Average: 5]

Abone Ol
Haberin Olsun

NİG-e Abone Olun, son yayınlar önce size gelsin.

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti.

Soru Sorun / Cevap Yazın