İş Ayakkabıları Neden Önemlidir?

İş Güvenlik Ayakkabılarının Önemi

Çalışılan ortamlarda düşme, kayma ve batmalardan kaynaklanan ezilmeler, sivri eşyalar aracılığıyla delinmeler, çivilerin batması, ergimiş metallerin sıçramasıyla meydana gelen yanıklar ayaklar için her zaman birer tehdit unsuru olmuşlardır. Çelik/Kompozit burunlu iş ayakkabıları iş yerlerinde oluşabilecek kazalara karşı ayak koruyucusu olarak kullanılmaktadır. Kullanılan çelik burunlu ayakkabıların ergonomik olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Ağır parça kaldırılan ya da nakli yapılan iş yerlerinde iş güvenliği ayakkabısı olarak mutlaka çelik/kompozit burunlu ayakkabı kullanılmalıdır.

 

İş Güvenlik Ayakkabılarının Özellikleri

Ayaklar yaralanma olasılıkları en yüksek olan organlardır. Bu yüzden iş güvenlik ayakkabıları, koruyucu olmayan benzer ayakkabılarla karşılaştırıldığında çok az masraf ile sakatlık bırakabilecek kazaları bile önler. İş güvenlik ayakkabıları ayak parmaklarını olabilecek her türlü kazaya karşı korumak amacıyla geliştirilmiştir. Çelik/kompozit burunlu iş ayakkabıları bombenin rahat olması için uygun incelik ve hafiflikte tasarlanmalıdır.

İş Ayakkabısı Standartları

İş ayakkabısı standartları, iş güvenliği ve işçi sağlığı açısından dikkate değer bir ayrıntıdır. İş ayakkabıları, işçilerin ayak sağlığı için tam koruma sağlamalıdır.

İş ayakkabısı standartları çerçevesinde çalışma performansına katkı sağlayacak iş ayakkabısı giyilmelidir.

İşçi ayakkabılarının zorunlu testlerden geçmiş, çelik ara tabanlı, kompozit/çelik burunlu ve performansı yüksek kalitede malzemelerden üretilmiş olmasının yanı sıra pek çok önemli standardı da bulunmalıdır.

İş ayakkabı standartları kapsamında kullanılan ortak semboller…

P : Çelik ara taban yapısı

C : Elektrik direnci (iletken ayakkabı)

A : Antistatik ayakkabı (elektrik direnci)

CI : Soğuğa karşı izolasyon ayrıntısı

HI : Sıcağa karşı izolasyon ayrıntısı

HRO : Isıya karşı direnç

WRU : Suya dayanıklı ayakkabı yüzeyi

E : Topuk emiciliği

ESD : Elektrostatik boşalım

 

İş güvenlik ayakkabısı S1 standardı

İşçi ayakkabısının kuru ortamlarda kullanıma uygun olduğunu belirtir. 200 joulelük darbeye dayanıklı olan işçi ayakkabıları, çelik veya kompozit burunlu yapıdadırlar. Tabanı kaymaz ve asit gibi etken maddelere karşı dayanıklıdır. Antistatik özelliğe sahip taban elektrik çarpmalarına karşı koruma direnç sağlamaktadır

 

İş güvenlik ayakkabısı S2 standardı

S2 standardı işçi ayakkabısının ıslak ortamlarda kullanıma uygun olduğunu belirtir. S2 standartlı iş ayakkabısı 200 joule seviyesine kadar olası darbeye dayanıklıdır. Taban yapısı yağa ve asite karşı ekstra dayanıklıdır. Antistatik malzeme ile üretilirler

İş güvenlik ayakkabısı S3 standardı

S3 iş güvenlik standardına sahip işçi ayakkabıları, paslanmaz çelik ile güçlendirilmiş tabana sahiptir. İşçi ayakkabısının enerji emilimi 110 Newton seviyesine kadar ulaşmaktadır.

 

 

 

Yazının ve videonun tüm hakları www.nedenisguvenligi.com‘a aittir. Telif hakları kanunu gereğince kopyalanamaz ve/veya farklı bir yerde kullanılamaz. Ancak alıntı yapıldığında link ve adres verilmek zorundadır.

5
Makaleyi Oylar mısınız?
[Total: 3 Average: 5]

Abone Ol
Haberin Olsun

NİG-e Abone Olun, son yayınlar önce size gelsin.

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti.

Bir yorum

  1. güvenli iş ayakkabısı Temmuz 11, 2019

Soru Sorun / Cevap Yazın