Ağır Sanayide Yaşanan Büyük Kazalar

Ağır Sanayide İş Güvenliği

 

Madencilik ve ağır sanayi sürekli denetimi gerektiren en riskli iş kollarından birisidir. Bu nedenle iş kazaları diğer sektörlere kıyasla daha ağır  ve sayıca daha fazladır. Özellikle demir çelik sektörü, metal cevheri madenciliği, yeraltı kömür madenciliği gibi zor çalışma koşullarının neden olduğu kazalar, son yıllarda azalma eğilimi göstermesine karşın, ihmal edilemeyecek kadar önem taşımaktadır.

Veriler

2017 yılı verilerine göre, söz konusu faaliyet gruplarındaki 6.800 işyerinde toplam olarak 150.000 kişi çalışmaktadır. Bu sektörlerde meydan gelen iş kazası sayısı 10.000’in üzerindedir. Bunlardan sürekli iş görmez sayısı 150, ölüm sayısı 50’yi geçmiştir.

Görüldüğü gibi, ülkemiz madencilik sektöründe iş kazaları ve meslek hastalıkları büyük can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Yukarıda çizilen kara tablonun biran önce ortadan kaldırılabilmesi, kazaların minimuma indirilmesi için gerekli önlemler ivedilikle alınmalı, çalışanlar bilgilendirilmeli, işverenler ve iş güvenliği uzmanı arkadaşlar sorumluluklarını ve görevlerini layıkıyla yerine getirmelidir.

 

Ağır Sanayi Kazalarına Dair 5 Örnek Video

Aşağıdaki videoda derlenen 5 büyük sıcak metal kazalarını izleyeceksiniz.

İş Güvenliği Uzmanı arkadaşların verecekleri eğitimlerde bu bölümdeki videoları, tüm çalışanlara izletmelerini tavsiye ederiz.

 

 

 

Yazının ve videonun tüm hakları www.nedenisguvenligi.com‘a aittir. Telif hakları kanunu gereğince kopyalanamaz ve/veya farklı bir yerde kullanılamaz. Ancak alıntı yapıldığında link ve adres verilmek zorundadır.

4.9
Makaleyi Oylar mısınız?
[Total: 3 Average: 3.3]

Abone Ol
Haberin Olsun

NİG-e Abone Olun, son yayınlar önce size gelsin.

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti.

2 Yorum

  1. İş Güvenliği Uzmanı Şubat 2, 2018
  2. H_AKAY Şubat 7, 2018

Soru Sorun / Cevap Yazın