Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Murat Akay

 • 1600

  Bence İş sağlığı ve güvenliği kanunu bir an önce revize edilmeli. İş sağlığı ve iş güvenliği birbirinden ayrılmalı. Bu görüşe katılıyor musunuz arkadaşlar.

  Profil fotoğrafıProfil fotoğrafıProfil fotoğrafı +2 bunu beğendim
  4 Yorumlar
 • 45600

  2003’te SGK ‘lı en düşük emekli maaşı asgari ücretten yüzde 47 fazlaydı. Şimdi ise asgari ücret emekli maaşından yüzde 45 daha fazla. Kamu işçilerinin ücretleri yüzde 45 ve en düşük memur aylıklarına yüzde 86 oranında artırılırken, emeklilere sadece enflasyon farkı verildi

  Sözde reform ile maaş bağlama oranları düşürülürken, emeklinin bü…Daha Fazla Oku

  Profil fotoğrafıProfil fotoğrafıProfil fotoğrafı +6 bunu beğendim
  7 Yorumlar
  • 16800

   Aynen kayılıyorum hocam. Bununla birlikte bu şartlarda iş arasa dahi bulamayan emekliler sefalete mahkum oluyor maalesef! Anlamadığım husus ise 16 milyon emeklinin sesinin çıkmaması, ilginç değil mi?

  • 11750

   Gelen son zamların, vergilerin emekliler için yaşamı felakete çevirdiği ortadayken, milletvekilleri kıyak emekli maaşlarına konmuşken, emeklilere azla yetinin, yıl sonuna kadar sabredin denmesi iki yüzlülüktür.

  • 21000

   Bundan yirmi-otuz yıl önce emekli olan memur ve işçi emekli ikramiyesi ile iyi kötü bir ev alabiliyordu. Peki şimdi bu mümkün mü? Nerede!

  • 8700

   Hayat pahalığının arttığı bir dönemde emekli maaşlarında artış yapılmaması emeklilere “ölün” demektir.Bu maaşlarla kiralar, faturalar nasıl ödenir?Market masrafları nasıl karşılanır?

  • 11500

   Emekliler için mesele sabretmek değil yaşayabilmek, ayakta kalmaktır. Ömür boyu çalışan, geçinebilmek için emekli olmalarına rağmen çalışmak zorunda kalan emekliler açlıkla sınanmak istenmektedir.

  • 35800

   Emeklilerin, yarın kaygısı olmadan, güvenli şekilde hayatını sürdürdüğü, barınma, ısınma, beslenme gibi temel ihtiyaçlarının bedelsiz olarak sağlandığı bir düzen mümkün. Yeter ki bu asalaklardan ve onların yağma düzeninden kurtulmak için bir araya gelelim.

  • 1700

   Her geçen gün hayat pahalılığının daha da arttığı Türkiye’de bu ücretler, yıllarca dişini tırnağına takıp çalışmış, ardından emeklilik hakkını elde etmiş insanları yaşanamaz ücretlere mahkum etmek değildir de nedir?

 • 1600

  Emekli de olsanız sigortasız çalışmayın arkadaşlar

  Sigortasız çalışanların iş güvencesi yoktur.
  Kıdem ve ihbar tazminatı için dava açılması gerekecektir.
  İş kazası veya meslek hastalığı gibi durumlarda rapor parası almanız imkansız hale gelebilir.
  Emekli olduktan sonra çalışanların emekli aylığı kesilmez.
  Emekli çalışandan daha a…Daha Fazla Oku

  Profil fotoğrafıProfil fotoğrafıProfil fotoğrafı +6 bunu beğendim
  2 Yorumlar
 • 1600

  İş Güvenliği Uzmanları, esas itibariyle bir kamu görevlisidir. Neden derseniz, İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetleri, bir Kamu hizmetidir. Dolayısıyla, bu hizmeti gerçekleştiren, uzmanlar da, kamu görevlisi olmaktadır. Atamalarımız neden bakanlık sistemi üzerinden yapılıyor? bir düşünün. Devlet, İş Güvenliği Uzmanlarını kadroya almak istemed…Daha Fazla Oku

  Profil fotoğrafıProfil fotoğrafıProfil fotoğrafı +9 bunu beğendim
  14 Yorumlar
  • 45600

   Çok Doğru bir tespit olmuş

  • 16800

   Kesinlikle katılıyorum.

  • 13250

   Bir de bilirkişilik yapan iş güvenliği uzmanları var mesela… Çok merak ediyorum bu arkadaşlar hiç uzmanlık yapmadan mı bilirkişi oluyor? Uzmanların neler yaşadıklarından bihaber gibi kanunu yönetmelikleri bilmiyor gibi uzmanlardan sanki intikam alır gibi dosya hazırlıyorlar bazen! Adaletli olsalar, bilmediği konularda da hüküm vermeseler as…Daha Fazla Oku

   • 11500

    Evrim Hanım… Bizler bu işi sahada yapanlar bu algıyı değiştirmemiz lazım. Bilirkişilik yaparak ve doğrular oturuncaya kadar mücadele etmemiz lazım. Bazen kusur oranlı bilirkişi heyet raporlarına imza atmak zorunda kalıyorum ama uzmana kusur verilmişse imza atmıyorum. Çünkü oturmuş yanlış alışkanlıkları değiştirmek çok zor oluyor. Buna kızıp b…Daha Fazla Oku

    • 13250

     Sizin Biz önce kendimizden başlamalıyız bence. Tek suçlu ülkeyi yöneten kurumlardır ve bun kurumlar da buna imza atıp onaylayanlar

   • 8700

    Bu konuda yargılama süreci yaşamış biri olarak yazıyorum, yazdıklarınız sonuna kadar doğru. İlk bilirkişi raporu işçiyi ben yaralamışım gibi verildiği için ceza davasında tali kusurlu adam yaralamaktan yargılandım. Tekrar bilirkişi istedik, 2.bilirkişi raporu ile beraat ettim üstelik işçi verilen kkd yi kullanmayarak işverene sadakat borcunu y…Daha Fazla Oku

    • 11750

     Lafı dolandırmaya gerek yok. Piyasadaki iş güvenliği uzmanı bilirkişilerin çoğu iş bilmeyen haybeye uzmanlık belgesi DAGİTİLAN kişilerden oluşuyor.(işini hakkıyla yapanları tenzih ediyorum) Sahayı, uzmanın karşılaştığı sorunları bilmeden oturdukları yerden ahkam kesiyorlar. Hadi bilirkişi olalaim dedik bu seferde eğitim 2 yıldır açılmadığı i…Daha Fazla Oku

   • 1600

    Söylediklerinize kesinlikle katılıyorum. Aslında bilirkişi konusunu ayrı olarak ele almamız gerektiğini düşünüyorum. Evrim Hanım.

   • 35800

    Evrim Hanım, söylediklerinize sonuna kadar katılmakla beraber ilave olarak şunu söylemeliyim temiz şekilde bilirkişilik yapanlar (her sektör için) kanımca çok az çünkü öyle bir sistem kurmuşlar ki bozanı ya dışlıyorlar ya bırakmak zorunda kalıyorlar. Bunu birçok avukat ve katipten duyduğumu da özellikle belirtmek isterim.

   • 11650

    Bilirkişi olduğunda yürüşü değişen, zeminsiz, bastırılmış duyguya haiz kişiler sektörümüzün kanayan yarasıdır. Bu zatların mutlaka bilişsel, davranışsal terapilerden geçirilip, psikanalize tabi tutulması gerekir diye düşünüyorum. Yanılıyor muyum acaba?

   • 15750

    Ne güzel sistem kurmuşlar. Bilirkişi raporunu hazırlarken kusuru at uzmana bitti gitti. Sorgulayan yok, kanunu uygulayan yok, hesap veren yok. Olan uzmana olsun nasılsa günah keçisi onlar nasılsa suçlanacak kişi var at suçu üstüne kapat davayı. Yazık bu ülkedeki sistemsiz kanunsuz iş yapanlara. Yazık bir mesleğin bu denli ayaklar altına alı…Daha Fazla Oku

   • 21000

    İşverenle başlayan kanun metinlerini kopyalayıp yapıştırıp sonuç kanaat kısmında iş güvenliği uzmanına kusur atfeden bilirkişi iş güvenliği uzmanları var bu ülkede maalesef.

  • 45600

   Şayet protez bir kol muamelesi yapılmazsa firmalara devletin görevlisiyim demek lazım aslında… Ancak kanun buna müsaade etmiyor maalesef.

Hakkımda

Murat Akay

İSG Uzmanı (A) | İmalat Müdürü | Eğitimci

İnsan emeğinin tüm değerlerin üzerinde olduğunun bilinci ile; çalışan, çalışma koşulları, çevre ve insana verilen önemin, hizmet standartlarıyla bir bütün olduğuna inanmaktayım.

Medya

Arkadaşlar

Araç çubuğuna atla