Neden İş Güvenliği Logo
İş Sağlığı ve Güvenliği

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?
Tamircin Burada

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir? Günümüzün en popüler mesleklerinden olan İş Güvenliği Uzmanlığı olmak zor değil.

Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

İkinci mesleğim olan  İş Güvenliği Uzmanlığı görevimi 5 senedir severek yapıyorum. Türkiye’de 12 milyon çalışan olduğunu düşünürsek, İş Güvenliği Uzmanlığı iş sahaları açısından diğer mesleklere nazaran bir nebze daha  geniştir.


İş Güvenliği Uzmanı Yangın Eğitimi Verebilir mi?


İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

29.12.2012 /28512 sayılı kanunda da belirtildiği üzere; Üniversitelerin mühendislik, mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanlar (teknik öğretmen, kimyager, fizikçi, biyolog) ile iş sağlığı ve güvenliği programından eğitim alan kişiler İş Güvenliği Uzmanı olabiliyor. Uzman adaylarının 180 saati teorik, 40 saati pratik olmak kaydıyla toplam 220 saatlik eğitim programı alması gerekiyor. ( 90 saati uzaktan eğitim olabiliyor).

İş Güvenliği uzmanları A, B veya C sınıfı belgelere sahip olabilir. Bu belgeler tehlikenin sınıflandırılmasına göre verilmektedir; Az tehlikeli işlere C Sınıfı, tehlikeli işlere B Sınıfı, çok tehlikeli işlere ise A sınıfı belgelendirme yapılıyor;

OSGB Hizmetleri

A sınıfı iş güvenliği uzmanı nasıl olunur?

B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara bu belge veriliyor.

Yine Mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunlarından; iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında doktora yapmış olanlara da A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı belgesi verilir.

B sınıfı iş güvenliği uzmanı nasıl olunur?

C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis veya mimarlar (tüm mimarlık fakültesi mezuları) ile teknik elemanlara bu belge veriliyor.

Ayrıca, iş sağlığı ve güvenliği programında yüksek lisans yapmış mühendis veya mimarlar ile teknik elemanlardan B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara da aynı belge verilir.


Yüksekte Çalışma Eğitimi Verebilmek İçin Sertifika Gerekli mi?


C sınıfı iş güvenliği uzmanı nasıl olunur?

C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis veya mimar ile teknik elemanlara bu belge veriliyor.

Üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği lisans programını tamamlayanlarda yapılacak sınavda başarılı olurlarsa C sınıfı belgeyi almaya hak kazanıyor.

İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavları;

Verilecek eğitimlerin sonunda Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca açılacak sınavlar sonucunda 70 puan ve üzeri alan mühendis, mimar ya da teknik elemanlara bu belge verilir. Bu sınavlar yılda iki kez gerçekleştiriliyor.

Not: Teknik eleman için çok fazla soru var, hemen açıklayalım; İlgili kanunun s maddesinde teknik eleman şöyle açıklanıyor; Üniversitelerin; iş sağlığı ve güvenliği bölümleri, kimyagerlik, fizik,  jeofizik ve jeoloji bölümleri ile Teknik Eğitim Fakültelerinden mezun olanlarını ifade eder.

İş Güvenliği Uzmanlığı Çıkmış Sorular


İSG Profesyonellerine Ait Belgelerin Vize Süresi Ne Kadar?


İş Güvenliği Uzmanlığı, İşyeri Hekimliği, DSP Çalışma Notları

NİG bünyesindeki İSG Profesyonellerinin özverili çalışmalarıyla hazırlanan isg mevzuatlarına bire bir uyan, ayrıca çeşitli kaynaklardan derleyerek hazırlamış olduğumuz çalışmalara, bilgi ve dokümanlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

İş Güvenliği Uzmanları Sınava Hazırlık Testleri

Türkiye’de önde gelen sektörler arasında yer alan iş güvenliği bir çok insana yeni istihdam alanı yaratmaktadır. Kazancı diğer mesleklere oranla yüksek, ancak sorumluluğu fazla bir iş alanı olan ve iş güvenliği sektöründe yer alan İş Güvenliği Uzmanları, işyeri hekimleri ve diğer sağlık personelleri için hazırlanmış testlere aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınava Hazırlık Testleri

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınava Hazırlık Testleri

 

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınava Hazırlık Testleri

Önemli Makaleler

Yazının tüm hakları www.nedenisguvenligi.com‘a aittir. Telif hakları kanunu gereğince kopyalanamaz ve/veya farklı bir yerde kullanılamaz. Ancak alıntı yapıldığında link ve adres verilmek zorundadır.

OSGB Tasarımı

İlgili Yayınlar

6Yorumlar

 • Nadir Y. , Ocak 31, 2018 @ 12:28 am

  Teknik elemandan kasıt nedir anlayamadım şunu öğrenmek istiyorum Lise mezunlar iş güvenliği uzmanı olabiliyor mu

 • Şevket Alcin , Şubat 2, 2018 @ 12:32 am

  Teknik eleman için endustri meslek lisesi mi ya da 2 yıllıklar mı tam açıklama yapılmamış.

 • Çağrı İş Güvenliği , Şubat 10, 2018 @ 11:57 pm

  iş sağlığı ve güvenliği programından mezun olup, sınava girmek daha avantajlı gibi geliyor. Çünkü bilfiil iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili alt yapınız oluşuyor.

 • yasin batmaz , Şubat 13, 2018 @ 8:36 pm

  Açık ve seçik herşey yazılmış sorulacak soru bulamadım

 • Uzman adayı , Kasım 18, 2018 @ 1:17 am

  Merhaba iş sağlıgı ve güvenliğı lisans programın bitiren direk uzman mı oluyor yoksa lisansı bitirdikten sonra da uzmanlık sınavına girmesi mi gerekli ?

  • Salih DERE , Kasım 18, 2018 @ 12:56 pm

   Yönetmeliğin 8/(1)-c-3 maddesinde belirtildiği gibi, iş sağlığı ve güvenliği lisans programını tamamlayanlar sınavlara direkt girerek başarılı olmaları halinde İSG uzmanı olabiliyor. (Doğrudan Başvuru – İş Sağlığı ve Güvenliği Lisans Programını Tamamlayanlar C Sınıfı İSG sınavlarına doğrudan girebiliyor)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla