Kimler İş Güvenliği Uzmanı Olabilir?

Günümüzün en popüler mesleklerinden olan İş Güvenliği Uzmanlığı olmak zor değil.  İkinci mesleğim olan  İş Güvenliği Uzmanlığı görevimi 5 senedir severek yapıyorum. Türkiye’de 12 milyon çalışan olduğunu düşünürsek, İş Güvenliği Uzmanlığı iş sahaları açısından diğer mesleklere nazaran bir nebze daha  geniştir.

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

29.12.2012 /28512 sayılı kanunda da belirtildiği üzere; Üniversitelerin mühendislik, mimarlık eğitimi veren fakülte mezunları ile teknik elemanlar (teknik öğretmen, kimyager, fizikçi, biyolog) ile iş sağlığı ve güvenliği programından eğitim alan kişiler İş Güvenliği Uzmanı olabiliyor. Uzman adaylarının 180 saati teorik, 40 saati pratik olmak kaydıyla toplam 220 saatlik eğitim programı alması gerekiyor. ( 90 saati uzaktan eğitim olabiliyor).

İş Güvenliği uzmanları A, B veya C sınıfı belgelere sahip olabilir. Bu belgeler tehlikenin sınıflandırılmasına göre verilmektedir; Az tehlikeli işlere C Sınıfı, tehlikeli işlere B Sınıfı, çok tehlikeli işlere ise A sınıfı belgelendirme yapılıyor;

Sıvıların yüzeyinin gerilmiş esnek bir zar gibi davranması özelliği


A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi nasıl alınıyor?

B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az dört yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara bu belge veriliyor.

Yine Mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakülte mezunlarından; iş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği programında doktora yapmış olanlara da A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı belgesi verilir.

B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi nasıl alınıyor?

C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis veya mimarlar (tüm mimarlık fakültesi mezuları) ile teknik elemanlara bu belge veriliyor.

Ayrıca, iş sağlığı ve güvenliği programında yüksek lisans yapmış mühendis veya mimarlar ile teknik elemanlardan B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için yapılacak sınavda başarılı olanlara da aynı belge verilir.

C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi nasıl alınıyor?

C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis veya mimar ile teknik elemanlara bu belge veriliyor.

Üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği lisans programını tamamlayanlarda yapılacak sınavda başarılı olurlarsa C sınıfı belgeyi almaya hak kazanıyor.

 

İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavları;

Verilecek eğitimlerin sonunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca açılacak sınavlar sonucunda 70 puan ve üzeri alan mühendis, mimar ya da teknik elemanlara bu belge verilir. Bu sınavlar yılda iki kez gerçekleştiriliyor.

 

Not: Teknik eleman için çok fazla soru var, hemen açıklayalım; İlgili kanunun s maddesinde teknik eleman şöyle açıklanıyor; Üniversitelerin; iş sağlığı ve güvenliği bölümleri, kimyagerlik, fizik,  jeofizik ve jeoloji bölümleri ile Teknik Eğitim Fakültelerinden mezun olanlarını ifade eder.

 

 

Yazının tüm hakları www.nedenisguvenligi.com‘a aittir. Telif hakları kanunu gereğince kopyalanamaz ve/veya farklı bir yerde kullanılamaz. Ancak alıntı yapıldığında link ve adres verilmek zorundadır.

5
Makaleyi Oylar mısınız?
[Total: 7 Average: 4.6]

Abone Ol
Haberin Olsun

NİG-e Abone Olun, son yayınlar önce size gelsin.

Abone olduğunuz için teşekkürler

Bir şeyler ters gitti.

6 Yorum

  1. Nadir Y. Ocak 31, 2018
  2. Şevket Alcin Şubat 2, 2018
  3. Çağrı İş Güvenliği Şubat 10, 2018
  4. yasin batmaz Şubat 13, 2018
  5. Uzman adayı Kasım 18, 2018
    • KARACA Kasım 18, 2018

Soru Sorun / Cevap Yazın