Türkiye'nin isg platformu
OSGB Hizmetleri

6 yılda 10 binden fazla kişi tarım ilaçlarından zehirlendi

Sağlık Bakanı Koca, verdiği yanıtta; tarım ilaçlarından zehirlenen tarım çalışanlarına ilişkin açıklamada bulundu. Koca, 2013-2019 yılları …
6 yılda 10 binden fazla kişi tarım ilaçlarından zehirlendi 1

Sağlık Bakanı Koca, verdiği yanıtta; tarım ilaçlarından zehirlenen tarım çalışanlarına ilişkin açıklamada bulundu.

Online İSg Eğitimi

Koca, 2013-2019 yılları arasında zirai ilaçlardan zehirlenen vatandaşların sayısının 10 bin 697 olduğu açıkladı. Koca, aynı süreçte 43 kişinin zirai ilaç zehirlenmeleri nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

‘TARIM EMEKÇİLERİ YANLIŞ KULLANIMDAN DOĞRUDAN ETKİLENİYOR’

Sağlık Bakanlığı tarafından tarım emekçilerine ilişkin zehirlenme ve hastalık istatistiklerinin tutulmamasına tepki gösteren Levent Gök, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

İlginizi Çekebilir!  10 soruda aşı detayları...

“Ülkemizde tarım çalışanları oldukça zor şartlarda ve düşük ücretler karşılığında, uzun çalışma saatlerine rağmen alın teri dökerek geçimlerini sağlamakta, sektörde çok sayıda çocuk işçi istihdam edilmektedir. Tarım sektörünün sorunlarına karşı çözümsüzlük politikası yürütülmesinin bir sonucu olarak yanlış zirai ilaç kullanımı her geçen gün artmakta ve tarım emekçileri bu yanlış kullanımdan doğrudan etkilenmektedir.

Çağrı Tasarım Kampanya

‘HER YIL YAKLAŞIK 2 BİN YURTTAŞIMIZ ZİRAİ İLAÇLARDAN ETKİLENİYOR’

İlginizi Çekebilir!  AYM'den inşaat işçisinin ölümüne ilişkin başvuruda yaşam hakkı ihlali kararı

Tarım çalışanlarının sorunlarına yıllardır çözüm getirilmemekte, ülkemizin gıda ihtiyacını karşılayan yurttaşlarımızın çoğunluğunun sağlık güvencesi bulunmamaktadır. Resmi kaydı bulunmayan, güvencesiz çalışan emekçiler Sağlık Bakanlığı tarafından yok sayılmakta, Tarım işçilerinin varlığını ve sorunlarını reddeden anlayış, emekçilerimizin zirai ilaç zehirlenmelerine ilişkin istatistiklerini kayıt altına almamaktadır. Her yıl yaklaşık 2 bin yurttaşımız zirai ilaçlardan zehirlenirken 7 kişi hayatını kaybediyor.”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + fourteen =

Önceki Yayın
Memur maaşları

İş yerine icra gelen işçi tazminatsız kovulacak

Sonraki Yayın
Gebze'de toprak altında kalan işçi kurtarıldı 2

Gebze'de toprak altında kalan işçi kurtarıldı

İlgili Yayınlar
Total
0
Share